بلاگ, تکنولوژی و لوازم دیجیتال

بهینه سازی کامل MIUI در گوشی های شیائومی

بهینه سازی miui در گوشی های شیائومی

فریمور دارای تنظیمات بسیار و ویژگی های جالبی است. متأسفانه گزینه‌های غیرضروری نیز وجود دارند که انرژی مصرف می‌کنند و بر عملکرد گوشی هوشمند تأثیر منفی می‌گذارند. بهینه سازی کامل MIUI در تلفن شیائومی شما عمر باتری را افزایش می دهد و به رفع اشکالات جزئی و قطع شدن کمک می کند.


نحوه بهینه سازی MIUI 12 و بالاتر در شیائومی و ردمی

ما دستورالعمل های دقیقی را آماده کرده ایم که با استفاده از آن شما به طور کامل دستگاه تلفن همراه خود را بهینه می کنید. رویه های زیر به روت گوشی یا بوت لودر آنلاک نیاز ندارند. تمام اقدامات را می توان به سرعت در تنظیمات تلفن انجام داد.


1. برنامه های ناخواسته را حذف کنید

اولین کاری که باید انجام دهید حذف برنامه های بی فایده است. در گوشی های هوشمند شیائومی، برنامه های از پیش نصب شده زیادی برای استفاده روزمره مورد نیاز نیست. اکثر این برنامه ها به روش استاندارد حذف نصب می شوند، اما برخی از نرم افزارها را فقط می توان با نرم افزارهای اضافی غیرفعال یا حذف کرد. بیایید حذف نصب استاندارد را در نظر بگیریم:

“تنظیمات” را باز کنید و به “برنامه ها” – “همه برنامه ها” بروید.

روی نماد نارنجی “حذف نصب” کلیک کنید و کادر برنامه هایی را که می خواهید از شر آنها خلاص شوید علامت بزنید. سپس روی دکمه آبی “حذف نصب” کلیک کنید. تعداد مگابایت های رایگان نیز در آنجا نمایش داده می شود.

به منوی قبلی برگردید و به تب “همه برنامه ها” بروید. اکنون لیست کامل برنامه های نصب شده و برنامه های باز غیر ضروری را یکی یکی به دقت بررسی کنید. اگر نرم افزار همانطور که در بالا توضیح داده شد حذف نشد، روی «بستن» کلیک کنید و اقدام را تأیید کنید. قبل از آن، می توانید کش را پاک کنید. اکنون برنامه غیرفعال خواهد شد.

اگر می خواهید برنامه های سیستمی را حذف کنید – از یک دستورالعمل جداگانه به طور کامل استفاده کنید. شما نیاز به دسترسی به رایانه شخصی و ابزار نصب شده Xiaomi ADB Fastboot Tools دارید.


2. غیرفعال کردن تبلیغات سیستمی

قدم بعدی برای افزایش سرعت گوشی شیائومی خلاص شدن از شر تبلیغات داخلی است. به دلیل تعداد زیاد تبلیغات، تلفن هوشمند می تواند مسدود شود. همچنین اسپم آزار دهنده است و در استفاده عادی از دستگاه اختلال ایجاد می کند. بیشتر تبلیغات در برنامه‌های کاربردی سیستم، مانند اکسپلورر، فروشگاه تم، مرورگر، دانلودها، موسیقی و ویدیو متمرکز می‌شوند.

برای غیرفعال کردن تبلیغات، باید به هر برنامه بروید، تنظیمات را باز کنید و نوار لغزنده کنار خط «دریافت توصیه‌ها» را غیرفعال کنید. همچنین می توانید منطقه ای را با حداقل تعداد تبلیغات تنظیم کنید.


3. تمیز کردن حافظه

بهینه سازی حافظه سیستم نیز ضروری است. با برنامه از پیش نصب شده “Security” می توانید گوشی خود را از فایل های غیر ضروری پاک کنید.

برنامه را باز کنید و روی “Clean” کلیک کنید. اندازه ناخواسته (شامل فایل های داده، فایل های بی فایده، بسته ها، بقایای داده ها و حافظه) به محض انجام بررسی ظاهر می شود. در پایین، روی دکمه قرمز “Clear” کلیک کنید.

روی نماد چرخ دنده در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید و یادآور پاکسازی را فعال کنید. پارامترهای زیر را تنظیم کنید: اندازه زباله – 100 مگابایت، بررسی برنامه – هر روز.

اگر حافظه گوشی هوشمند شما بیش از حد بارگیری شده است، به “Deep cleaning” بروید. عکس ها و فیلم های تکراری، بسته های نصب بی فایده و فایل های حجیم را خواهید دید. با علامت زدن چک باکس ها مطالب غیر ضروری را حذف کنید.

به “تنظیمات” – “برنامه ها” – “همه برنامه ها” بروید. هر برنامه را باز کنید و روی “Clear Cache” در پایین کلیک کنید.


4. راه اندازی Autorun

همانطور که از نام آن پیداست، Autorun به برنامه ها اجازه می دهد تا پس از راه اندازی مجدد گوشی هوشمند به طور خودکار اجرا شوند. به همین دلیل روشن شدن گوشی بیشتر طول می کشد و کندتر کار می کند. Autorun بر عملکرد برنامه تأثیر نمی گذارد: همه اعلان ها به موقع می آیند، حتی اگر برنامه در پس زمینه اجرا نشود. بنابراین، توصیه می کنیم همه برنامه ها را از اتوران حذف کنید.

 • در «تنظیمات»، مورد «برنامه‌ها» را باز کنید.
 • به تب “مجوزها” – “Autorun” بروید.
 • روی سه نقطه در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید و روی “Show System Applications” کلیک کنید.
 • لغزنده های کنار همه برنامه های اتوران را خاموش کنید.

5. بررسی اتصالات پس زمینه

در مرحله بعد، به بخش “انتقال داده” مراجعه کنید. ممکن است برنامه های غیر ضروری در پس زمینه به شبکه متصل شوند و میزان ترافیک مصرفی را افزایش دهند.

 • به دنبال برنامه “امنیت” روی دسکتاپ خود بگردید و آن را باز کنید.
 • صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید تا به انتقال داده بروید.
 • برگه «مصرف ترافیک» را باز کنید.
 • به “برنامه های سیستم” بروید و اتصالات پس زمینه را برای برنامه های بی فایده غیرفعال کنید. می‌توانید با خیال راحت اتصالات پس‌زمینه را برای برنامه‌هایی مانند Analytics، Mi Coin، سرویس فعال‌سازی سیم‌کارت شیائومی، Print Spooler و System Print Service غیرفعال کنید. اگر از فیس بوک استفاده نمی کنید، «خدمات فیس بوک» و «مدیر برنامه فیسبوک» را خاموش کنید.

به صفحه قبل بازگردید و به «اتصالات شبکه» بروید. دسترسی به اینترنت تلفن همراه یا Wi-Fi را برای برنامه‌هایی که در اینجا استفاده نمی‌کنید غیرفعال کنید.


6. نوع شبکه ترجیحی را انتخاب کنید

در صورت وجود مشکل در پوشش، نوع شبکه ترجیحی باید مشخص شود. به عنوان مثال، 4G در منطقه شما به خوبی کار نمی کند، اما تلفن هوشمند شما به تلاش برای اتصال به آن شبکه ادامه می دهد. این کار باتری شما را به سرعت تخلیه می کند.

 • “سیم کارت ها و شبکه های تلفن همراه” را باز کرده و سیم کارت خاص را انتخاب کنید.
 • در بخش “شبکه اپراتور” به دنبال تب “نوع شبکه ترجیحی” بگردید.
 • ما “ترجیحا 3G” را تنظیم می کنیم.

7. غیرفعال کردن عملکردهای غیر ضروری Wi-Fi

در تنظیمات، چندین گزینه به طور فعال گوشی هوشمند را تخلیه می کنند. بنابراین، غیرفعال کردن آنها ضروری است.

 • مورد “Wi-Fi” را باز کنید و به “Wi-Fi Assistant” بروید. دو عملکرد را خاموش کنید – “بهترین شبکه را به طور خودکار انتخاب کنید” و “اولویت بندی Wi-Fi”.
 • به منوی اصلی بروید و “اتصال و اشتراک گذاری” – “چاپ”. اگر از چاپگر گوشی هوشمند استفاده نکنیم، سرویس چاپ سیستم را خاموش می کنیم.

ما همچنین ابزار “Mi Share” را در صورت غیر ضروری غیرفعال می کنیم.


8. محدود کردن دسترسی به اطلاعات شخصی

یکی دیگر از روش های مهم برای بهینه سازی کامل MIUI 12. ما باید “گذرواژه ها و امنیت” – “دسترسی به داده های شخصی” را باز کنیم. ما تیک برنامه های زیر را برداریم: Mi Video، MSA، MiuiDaemon، Report، و سرویس فعال سازی سیم کارت شیائومی (اختیاری).


9. بهینه سازی شارژ

حالا بیایید به بهینه سازی باتری ادامه دهیم:

 • به بخش Power and Performance بروید.
 • روی چرخ دنده در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید.
 • در خط “پاک کردن حافظه”، “پس از 10 دقیقه” را مشخص کنید. این بهینه ترین فاصله است.
 • به قسمت «Activity Monitor» بروید. اگر برنامه‌هایی وجود دارد که به ندرت استفاده می‌کنیم، «حد سخت» را تعیین می‌کنیم. در مورد من، Duo، Google Play Movies و Google Photos هستند. توجه داشته باشید که با محدودیت سخت، ممکن است برنامه اصلا کار نکند.

اگر تلفن شما به سرعت تخلیه می شود، توصیه می کنیم ویژگی “Power Saving” را فعال کنید. این چه کاری انجام خواهد داد:

 • عملکرد برنامه های سیستم محدود خواهد بود. همچنین از اجرای برنامه ها در پس زمینه جلوگیری می شود.
 • ویژگی‌های مصرف انرژی مانند همگام‌سازی خودکار، پاسخ به لرزش، فعال‌سازی گوشی هوشمند هنگام برداشتن آن و نماد اثر انگشت در تلفن‌های دارای اسکنر زیر صفحه غیرفعال می‌شود.
 • هر بار که دستگاه تلفن همراه خود را قفل می کنید، حافظه پاک می شود.

گزینه Ultra Power Saving در موارد شدید و زمانی که راهی برای شارژ گوشی هوشمند وجود ندارد روشن شود زیرا محدودیت ها بسیار سخت هستند.


10. مدیریت مجوزها

وضوح “مکان” به طور فعال انرژی باتری را مصرف می کند، بنابراین این گزینه باید به طور جداگانه پیکربندی شود. برای انجام این کار به “حفاظت از حریم خصوصی” – “مکان” بروید. بررسی کنید کدام برنامه ها به موقعیت جغرافیایی دسترسی دائمی دارند. به طور پیش فرض، آنها “Maps”، “Compass”، “Google” و “Mi Browser” هستند. به جای گزینه “Allow in any mode”، “Allow only while using the application” را انتخاب کنید.

سپس روی سه نقطه در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید. “نمایش فرآیندهای سیستم” را انتخاب کنید. در اینجا می توانید دسترسی به مکان برنامه های “MIUI Desktop” و “System Printing Service” را ممنوع کنید. سایر برنامه ها نیازی به تغییر ندارند. در غیر این صورت، خطر آسیب رساندن به عملکرد گوشی هوشمند وجود دارد.


11. تنظیمات حریم خصوصی را پیکربندی کنید

بخش “حریم خصوصی” دارای ویژگی های بسیاری است که تبلیغات را به دستگاه شما اضافه می کند. بیایید به تنظیماتی که باید خاموش کنید نگاهی بیندازیم:

 • تاریخچه موقعیت مکانی – برای بسیاری از کاربران، این گزینه بی فایده به باتری شما آسیب وارد می کند و به Google اجازه می دهد حرکت شما را ردیابی کند. توصیه می کنیم برای کاهش هرزنامه، این ویژگی را غیرفعال کنید.
 • تبلیغات – در اینجا، خط «غیرفعال کردن شخصی‌سازی آگهی» را فعال می‌کنیم و برعکس، مورد «گزارش اشکال‌زدایی تبلیغات را حفظ کنید» را غیرفعال می‌کنیم.
 • استفاده و تشخیص – این ابزار را غیرفعال کنید تا داده ها به طور خودکار به سرورهای Google ارسال نشوند.

12. خلاص شدن از شر ویجت های غیر ضروری

برای عملکرد روان گوشی هوشمند، بهینه سازی صفحه اصلی ضروری است. دسکتاپ می تواند به دلیل نوار ویجت کند شود. این عنصر حاوی تعداد زیادی اطلاعیه اطلاعاتی از جمله تبلیغات است. برای غیرفعال کردن نوار، باید:

 • به “تنظیمات” بروید و مورد “دسکتاپ” را باز کنید.
 • نوار لغزنده مقابل خط “روبان ابزارک” را غیرفعال کنید.
 • با کلیک بر روی دکمه آبی “غیرفعال کردن” اقدام را تأیید کنید.

اکنون به بخش “قفل صفحه” بروید. حالت خواب را طوری تنظیم کنید که بعد از یک یا دو دقیقه عدم فعالیت روشن شود. برای صرفه جویی در شارژ تا حد ممکن، عملکردهای «Wake when hold in hand» و «Wake up to show notifications» را خاموش کنید.


13. خاموش کردن به روز رسانی خودکار

به‌روزرسانی‌های خودکار گاهی اوقات زمان‌های نامناسبی اجرا می‌شوند، بنابراین بهتر است آنها را خاموش کنید. همچنین، برخی از برنامه های سیستمی پس از نصب نسخه های جدید شروع به شکست می کنند.

 • در «تنظیمات» به دنبال مورد «به‌روزرسانی‌های مؤلفه» بگردید. روی چرخ دنده در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید و در خط “Automatic Updates” “Do not update” را مشخص کنید.
 • به برنامه Google Play بروید و روی نماد حساب کلیک کنید. به “تنظیمات” – “تنظیمات اتصال” بروید. روی «به‌روزرسانی خودکار برنامه‌ها» کلیک کنید و «غیرفعال کردن» را تنظیم کنید.

همچنین یک عملکرد نسبتا مشکوک در Google Play وجود دارد – Play Protection. این ابزار برنامه های نصب شده را برای ویروس ها بررسی می کند که بار اضافی ایجاد می کند. واقعیت این است که ویروس ها در دستگاه های اندرویدی به خصوص در برنامه ها بسیار نادر هستند. می توانید این گزینه را به صورت زیر غیرفعال کنید:

 • فروشگاه برنامه را باز کنید و روی نماد حساب کلیک کنید.
 • برگه «Play protect» را انتخاب کرده و روی سوئیچ جابجایی کلیک کنید.
 • سوئیچ جابه‌جایی را به حالت غیرفعال نزدیک عنوان «اسکن برنامه‌ها با محافظت Play» ببرید. انتخاب را تایید کنید.

با استفاده از دستورالعمل های بالا، می توانید به سرعت و کارآمد هر گوشی شیائومی یا ردمی را راه اندازی کنید.


چرا به بهینه سازی داخلی MIUI نیاز دارید؟

در گوشی های هوشمند شیائومی، یک عملکرد سیستمی عملکرد دستگاه تلفن همراه را بهبود می بخشد. اجازه دهید به طور خلاصه توضیح دهیم که بهینه سازی MIUI چه می کند:

 • رم را پاک می کند؛
 • فرآیندهای پس زمینه را می بندد.
 • بار روی پردازنده و پدال گاز گرافیکی را کاهش می دهد.
 • صرفه جویی در انرژی را روشن می کند.

استفاده از این گزینه را در گوشی هایی با عملکرد ضعیف توصیه می کنیم. در صورتی که دستگاه به یک پردازنده متوسط ​​فعلی یا کلاس پرچمدار مجهز باشد، نیازی به فعال کردن بهینه سازی داخلی نیست. در مقاله ای جداگانه به شما گفتیم که چگونه بهینه سازی MIUI را غیرفعال کنید.


سوالات متداول

چگونه بهینه سازی صدا را انجام دهیم؟

متاسفانه، در شیائومی، تقریبا هیچ ابزار از پیش نصب شده ای وجود ندارد که صدا را بهبود بخشد. شما فقط می توانید از اکولایزر فعال شده در هنگام اتصال هدفون استفاده کنید. همچنین، «بهبود صدای Mi هنگام استفاده از هدست» را روشن کنید.


آیا هنگام تماس باید ویبره را خاموش کنم؟

یک پاسخ لرزشی کوتاه در تماس ورودی تأثیر خاصی بر استقلال ندارد، بنابراین می توانید آن را ترک کنید.


چگونه اعلان های برنامه های غیر ضروری را غیرفعال کنیم؟

به تنظیمات تلفن بروید و “اعلان ها” را باز کنید. اسلایدرهای روبروی برنامه‌هایی را که نمی‌خواهید اعلان دریافت کنید، غیرفعال کنید.


“حالت ساده” چیست؟

این گزینه بسیار مفید آیکون ها و متن روی صفحه نمایش گوشی هوشمند را افزایش می دهد. در این حالت، تعداد اشیاء غیر ضروری کاهش می یابد. این عملکرد برای کاربران با دید کم و همچنین برای کودکان و افراد مسن مناسب است.

اکنون می دانید که چگونه سرعت شیائومی را افزایش دهید. امیدواریم نکات بهینه سازی MIUI ما مفید بوده باشد. اگر از سایر اقدامات بهینه سازی گوشی هوشمند اطلاع دارید، در نظرات در مورد آنها بنویسید.

author-avatar

درباره مهدی نجاری

من مهدی نجاری هستم متولد سال 1369. با تاسیس سایت فروشگاهی می مالز در سال 1389 شروع به فعالیت در زمینه طراحی سایت، بهینه سازی و سئو سایت و نوشتن محتوا کردم. رشته دانشگاهی من مترجمی زبان انگلیسی بود و به من در رسیدن به اهداف یادگیری در زمینه دیجیتال مارکتینگ کمک کرد. اکنون پروژه های مختلف سئو سایت و نویسندگی را به اتمام رسانده ام و یا در حال انجام هستند. در ضمن وب سایت شخصی خودم رو می تونید در پایین مشاهده کنید. https://kabodseo.ir/

دیدگاهتان را بنویسید