بلاگ, تکنولوژی و لوازم دیجیتال

بهترین کدک صوتی بلوتوث چیست؟ LDAC aptX، AAC

بهترین کدک صوتی بلوتوث

اگر می خواهید به یک سرویس استریم ممتاز با کمترین ضرر ممکن گوش دهید، LDAC  انتخاب خوبی است. با این حال، تنها در صورتی از مزایای آن برخوردار خواهید شد که دستگاه اندرویدی داشته باشید و حتی ممکن است مجبور شوید چیزی را در تنظیمات تغییر دهید. AptX HD تعادل خوبی بین توزیع و فشرده سازی در نظر گرفته می شود، اما باز هم مخاطبان وفادار اپل کنار گذاشته می شوند.

بهترین کدک صوتی بلوتوث به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله دستگاه هایی که استفاده می کنید و نوع صدایی که می خواهید پخش کنید. در اینجا خلاصه ای از نکات کلیدی آمده است:

AAC:

 • توسط دستگاه های اپل (آیفون و آی پد) پشتیبانی می شود.
 • توسط برخی از دستگاه های اندرویدی پشتیبانی می شود، اما نه به اندازه سایر کدک ها.
 • صدایی با کیفیت بالا ارائه می دهد، اما ممکن است با همه هدفون ها سازگار نباشد.

aptX:

 • توسط بسیاری از دستگاه های اندرویدی پشتیبانی می شود.
 • کیفیت صدای بهتری نسبت به SBC ارائه می کند، اما نه به اندازه LDAC.
 • در نسخه های مختلف از جمله aptX HD و aptX Adaptive موجود است که نرخ بیت بالاتر و تاخیر کمتری را ارائه می دهند.

LDAC:

 • توسط سونی توسعه یافته است.
 • توسط بسیاری از دستگاه های اندرویدی پشتیبانی می شود.
 • صدایی با کیفیت بالا با حداکثر نرخ بیت 990 کیلوبیت در ثانیه ارائه می‌کند و صدایی تا 32 بیت و 96 کیلوهرتز را پشتیبانی می‌کند.

LHDC:

 • توسط برخی از دستگاه های اندرویدی پشتیبانی می شود.
 • صدایی با کیفیت بالا ارائه می دهد، اما کمتر از LDAC پشتیبانی می شود.

LC3:

 • کدک جدید در بلوتوث 5.2 معرفی شد.
 • هنوز نسبتاً نادر است و به طور گسترده پشتیبانی نمی شود.
 • کیفیت صوتی بالاتری را با نرخ نمونه کمتر ارائه می دهد.

واژه نامه صوتی کدک های بلوتوث

واژه کاربرد توضیحات
عمق نمونه برداری کدک از عمق نمونه برداری تا 24 بیت پشتیبانی می کند “رزولوشن” داده های صوتی که در فایل ها ذخیره می شود. هرچی بیشتر بهتر
عمق نمونه برداری نرخ نمونه برداری 48 کیلوهرتز (48000 هرتز، یعنی 48000 بار در ثانیه) است. فرکانس ارسال سیگنال آنالوگ
نرخ داده کدک به 345 کیلوبیت در ثانیه می رسد. مقدار داده ارسال شده در هر ثانیه
تاخیر تأخیر 200 میلی ثانیه است. تاخیر (لگ) که بین انتقال سیگنال و خروجی سیگنال رخ می دهد.

این دقیقاً نقطه ای است که نظرات در مورد هدست های بلوتوث فعلی متفاوت است. بسته به کدک صوتی، این فشرده سازی می تواند بدون ضرر باشد یا منجر به کاهش قابل توجه کیفیت شود. برای کمک به تخمین اینکه هنگام خرید هدفون جدید چقدر اتصال بدون ضرر خواهد بود، در زیر مهمترین کدک های بلوتوث را برای شما توضیح می دهیم. اینها هستند:


کدک های صوتی که بهتر است بشناسید:

 • SBC
 • AptX (HD)
 • AptX Adaptive
 • LDAC
 • LHDC
 • AAC
 • LC3

استانداردهای انتقال بلوتوث پیچیده هستند، و از آنجایی که می خواهم این مقاله را برای هر چه بیشتر خوانندگان قابل درک نگه دارم، روی مهم ترین مزایا و معایب تمرکز خواهم کرد. اما در مورد جزئیات در نظرات صحبت کنید!


کدک صوتی SBC

کدک صوتی SBC مخفف “کدک باند فرعی کم پیچیدگی” است و اساساً حداقل در بین کدک ها است. معمولاً در هدفون های ارزان قیمت یافت می شود زیرا می توان از آن بدون مجوز استفاده کرد. کدک بخشی از نمایه توزیع صوتی پیشرفته (A2DP) است.

اگرچه SBC به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، فشرده سازی آن باعث کاهش قابل توجه کیفیت می شود.
SBC برای اتصالات بی سیم حداکثر سرعت 320 کیلوبیت در ثانیه را با سرعت 48 کیلوهرتز به دست می آورد.

بنابراین، کدک برای پخش موسیقی مناسب نیست. یکی دیگر از معایب SBC این است که کیفیت اتصال به راحتی کاهش می یابد. اگر یک هدست فقط فرمت SBC را ارائه می دهد، این معمولاً نشانه آن است که کیفیت صدا بهترین نیست.


کدک AptX (HD)

اگر لوگوی AptX یا حتی AptX HD را روی بسته بندی یک جفت هدفون پیدا کردید، می توانید مطمئن باشید. کدک صوتی توسط کوالکام توسعه داده شده است و نام مخفف “تکنولوژی پردازش صدا” است. با نرخ بیت بالاتر و مهمتر از همه تاخیر کمتر مشخص می شود.

در نسخه HD، aptX تا وضوح 24 بیت را پشتیبانی می کند، حداکثر نرخ بیت 567 کیلوبیت در ثانیه با نرخ نمونه برداری 48 کیلو هرتز است. AptX بدون HD حداکثر 384 کیلوبیت در ثانیه در 48 کیلوهرتز و عمق نمونه برداری 16 بیتی را ارائه می دهد.

در حالی که تأخیر AptX HD و AptX بین 170 تا 270 میلی‌ثانیه است، کوالکام هنوز یک ترفند در آستین دارد: AptX LL که مخفف «Low Latency» است، تأخیر کم تا 40 میلی‌ثانیه را به دست می‌آورد. این یک مزیت واقعی است، به خصوص برای هدست های بازی یا آلات موسیقی.

در مورد تلفن های همراه، مشکل بزرگ AptX این است که اپل از این کدک پشتیبانی نمی کند. بنابراین اگر هدفون AptX HD را به آیفون متصل کنید، هیچ مزیت عملی نخواهید داشت. با این حال، از آنجایی که AptX با SBC سازگار است، همچنان می‌توانید از دستگاه استفاده کنید.


کدک AptX Lossless

کدک AptX Lossless که توسط کوالکام در سپتامبر 2021 معرفی شد، نوید پخش‌های صوتی بدون تلفات با کیفیت استاندارد CD را می‌دهد. در حالی که معادل فرمت های Hi-Fi/HiRes نیست، زیرا فرکانس 44.1 کیلوهرتز را در 16 بیت ارائه می دهد، این شرکت فرمت جدید را به عنوان ایده آل برای سرویس های پخش صوتی برتر معرفی می کند.

یک مشکل تکراری هنگام صحبت در مورد کدک ها، AptX Lossless برای راه اندازی به پشتیبانی از تلفن همراه و هدست نیاز دارد، اما بدون انتظار سازگاری با خانواده آیفون.


تاخیر کم AptX

AptX Low Latency یکی دیگر از ارتقاء استاندارد پایه aptX از کوالکام است. همانطور که از نام آن پیداست، کدک انتقال صوتی با تاخیر کمتر را با تاخیر تقریباً 40 میلی ثانیه در اولویت قرار می دهد. هدف برنامه افزودنی بازی جدی و حل مشکلات با همگام سازی لب است.

تاخیر کم AptX


کدک AptX Adaptive

با AptX Adaptive، کوالکام نوعی جانشین برای AptX ارائه می‌کند. همانطور که از نام آن پیداست، کدک انعطاف پذیر است و می تواند بین مزایای استانداردهای مختلف AptX جابجا شود. همچنین حالت تاخیر کم را ارائه می دهد که مخصوصا برای بازی ها و فیلم های موبایل مناسب است.

اگر تأخیر کم چندان مهم نباشد، AptX Adaptive به نرخ بیت بسیار بالایی از 279 کیلوبیت در ثانیه تا 420 کیلوبیت در ثانیه دست می یابد. Qualcomm تأخیر را تنها در 80 میلی ثانیه تعیین می کند. علاوه بر این، AptX Adaptive با aptX و aptX HD سازگار است.

بنابراین اگر دستگاه شما قبلاً از AptX Adaptive پشتیبانی می کند، اما هدفون شما فقط از AptX HD پشتیبانی می کند، همچنان می توانید از AptX HD بهره ببرید.


کدک LDAC

اگر می خواهید هنگام پخش موسیقی به صورت بی سیم تلفات بیشتری کاهش دهید، باید به کدک LDAC بلوتوث توجه کنید. LDAC توسط سونی توسعه یافته است و می توان آن را در هدفون های فعلی مانند Sony WF-1000XM4 یا Sony WH-1000XM4 یافت. کدک حداکثر 990 کیلوبیت در ثانیه با عمق نمونه برداری تا 32 بیت در 96 کیلوهرتز ارائه می دهد.

کدک LDAC

از آنجایی که LDAC از اندروید 8.0 بخشی از AOSP (پروژه متن باز اندروید) بوده است، تعداد زیادی دستگاه از این استاندارد پشتیبانی می کنند. اگر هدفون شما سازگار است، می توانید گزینه کیفیت HD را از طریق LDAC در تنظیمات بلوتوث گوشی خود بیابید. با این حال، نرخ بیت پیش‌فرض برای دستگاه‌ها مشخص نشده است. در این صورت باید به تنظیمات برنامه نویس اندروید بروید تا آن را روی دستگاه خود تنظیم کنید.

همانطور که ممکن است قبلا متوجه شده باشید: باز هم، اگر از یک دستگاه اپل استفاده کنید، از هدفون های سازگار با LDAC بهره نخواهید برد. اما در ادامه این مقاله به بهترین کدک های صوتی برای دارندگان آیفون خواهیم پرداخت.


کدک LHDC

کدک LHDC استاندارد دیگری با نرخ بیت بالا است. از نظر تئوری، از اندروید 10 آماده است تا توسط توسعه دهندگان نرم افزار در رابط های سیستم ادغام شود. با این حال، در عمل، پشتیبانی از LHDC آنچنان گسترده نیست. در اینجا یک مثال است:

OnePlus Buds Pro از استاندارد LHDC پشتیبانی می کند و در ترکیب با OnePlus 9 و OnePlus 9 Pro، کیفیت صدای بهتری را نسبت به بسیاری از گوشی های اندرویدی دیگر ارائه می دهد. با این حال، اگرچه خط پرچمدار سازگار است، وان پلاس پشتیبانی را به کل طیف محصولات خود گسترش نمی دهد، به این معنی که مدل های ارزان تری مانند OnePlus Nord 2 از ویژگی جدید برخوردار نیستند.


کدک AAC

مخفف AAC مخفف “Advanced Audio Codec” است و یک کدک صوتی را توصیف می کند که استاندارد آیفون و آیپد است. با این حال، این بدان معنا نیست که دستگاه‌های اندرویدی یا لپ‌تاپ‌ها نیز از استاندارد پشتیبانی نمی‌کنند. در حالی که جنبه فنی با 320 کیلوبیت در ثانیه در 24 بیت و 96 کیلوهرتز چندان چشمگیر به نظر نمی رسد، کیفیت AAC در کل بسیار جالب است.

این به این دلیل است که انتقال فایل AAC بر اساس مدل‌های روان‌آکوستیک است که در زمان فشرده‌سازی آنچه را که مردم می‌توانند بشنوند در نظر می‌گیرند. از آنجایی که این کار به قدرت پردازش بیشتری نیاز دارد و مدیریت انرژی بین Android و iOS متفاوت عمل می کند، AAC کیفیت صدای بهتری را در آیفون شما ارائه می دهد.

همانطور که وب سایت Soundguys توضیح می دهد، هدفون های سازگار با AAC یک توصیه واضح برای دارندگان دستگاه های iOS است. به عنوان مثال، می توانید هدفون حذف نویز Bose 700 را خریداری کنید! از آنجایی که کیفیت تحت اندروید به عوامل زیادی بستگی دارد، اگر آیفون ندارید یا قصد خرید آن را دارید، باید به کدک های قبلی بیشتر توجه کنید.


بلوتوث LE صوتی

LC3 بخشی از مشخصات بلوتوث LE Audio است که در سال 2020 اعلام شد و به طور عطف به ماسبق ویژگی های صوتی اصلی در بلوتوث را به “کلاسیک صوتی” تغییر نام داد. علاوه بر کدک جدید، بلوتوث LE همچنین دارای ویژگی های جدیدی مانند:

Multi-Stream Audio – MSA، برای چندین جریان صوتی هماهنگ بین منبع و دستگاه پخش.

پشتیبانی از سمعک – پشتیبانی بهتر و استانداردسازی سمعک.

Auracast Broadcast Audio – گزینه ای برای فضاهای عمومی برای ارائه یک جریان صوتی که می تواند توسط چندین بازدیدکننده گوش دهد.

author-avatar

درباره مهدی نجاری

من مهدی نجاری هستم متولد سال 1369. با تاسیس سایت فروشگاهی می مالز در سال 1389 شروع به فعالیت در زمینه طراحی سایت، بهینه سازی و سئو سایت و نوشتن محتوا کردم. رشته دانشگاهی من مترجمی زبان انگلیسی بود و به من در رسیدن به اهداف یادگیری در زمینه دیجیتال مارکتینگ کمک کرد. اکنون پروژه های مختلف سئو سایت و نویسندگی را به اتمام رسانده ام و یا در حال انجام هستند. در ضمن وب سایت شخصی خودم رو می تونید در پایین مشاهده کنید. https://kabodseo.ir/

دیدگاهتان را بنویسید