بلاگ, تکنولوژی و لوازم دیجیتال

دستگاه تصویه هوا خوب است؟

دستگاه تصفیه هوا بخریم یا نه

دستگاه تصفیه هوا یک مکمل  ـمفید برای حفظ کیفیت هوای داخل خانه است. هنگامی که به فیلتر HEPA مجهز شده و به درستی استفاده می شود، می تواند به طور موثری قرار گرفتن در معرض آلاینده های مضر، آلرژن ها و ذرات معلق در هوا را کاهش دهد.


پیشنهاد: خرید بهترین تصفیه هوا شیائومی

[maxbutton id=”2″ url=”https://mimalls.ir/product/xiaomi-air-purifier-4-pro/” text=”خرید تصفیه هوا شیائومی” ]


ویدیو بررسی استفاده از دستگاه تصفیه هوا


آیا دستگاه تصفیه هوا تاثیر واقعی دارد؟

 مهم است که توجه داشته باشید که دستگاه تصفیه کننده هوا باید به عنوان بخشی از یک استراتژی جامع در نظر گرفته شود که شامل اقدامات دیگری مانند تهویه مناسب است. اگرچه آنها ممکن است مستقیماً سلامت را بهبود ندهند، مطالعات نشان می دهد که می توانند به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض آلاینده ها کمک کنند.

دستگاه تصفیه هوا با عملکرد واقعی

شایان ذکر است که همه دستگاه های تصفیه هوا به یک اندازه کارایی ندارند و عملکرد آنها به عواملی مانند نوع فیلتر و اندازه اتاق بستگی دارد. تعویض منظم فیلترها هر سه ماه یکبار برای عملکرد مطلوب ضروری است.


عملکرد دستگاه تصفیه هوا چگونه است؟

بر اساس تحقیات دانشگاه Massachusetts Amherst دستگاه تصفیه هوا با حذف آلاینده های موجود در هوا، کیفیت هوای داخل خانه را بهبود می بخشد. این ماده به طور موثر آلرژن هایی مانند گرده، شوره حیوانات خانگی، کنه های گرد و غبار و هاگ های کپک و همچنین آلاینده هایی مانند دود، گرد و غبار، ترکیبات آلی فرار (VOCs) و دود دست دوم را فیلتر می کند. علاوه بر این، بوهای نامطبوع مانند بخار پخت و پز، بوی حیوانات خانگی و بوی کپک زدگی را از بین می برد.

xiaomi air purifier 4 pro تصفیه هوا

جزء اصلی یک دستگاه تصفیه هوا، فیلتر HEPA (هوای ذرات با راندمان بالا) است که می تواند ذرات کوچکی به اندازه 0.3 میکرون را جذب کند. این فیلترها برای از بین بردن آلاینده هایی که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند بسیار مهم هستند. برخی از دستگاه های تصفیه هوا دارای فیلترهای کربن فعال هستند که بوها و گازها را هدف قرار می دهند. علاوه بر این، مدل‌های خاصی با یونیزرهایی عرضه می‌شوند که ذرات معلق در هوا را جذب و حذف می‌کنند.

دستگاه های تصفیه هوا به طور کلی از یک دستگاه قابل حمل مجهز به یک فیلتر داخلی و یک فن تشکیل شده اند. آنها به طور موثر ذرات ناخواسته را از هوا در یک اتاق خاص استخراج می کنند، از جمله آلرژن ها، گرد و غبار، پرز، هاگ های کپک، باکتری ها، ویروس ها و شوره حیوانات خانگی. سپس هوای تصفیه شده به طور مداوم به داخل اتاق بازگردانده می شود و کیفیت هوای داخل خانه را بهبود می بخشد.


فیلتر HEPA چیست؟

HEPA مخفف «فیلتر ذرات با کارایی بالا» است. این یک نوع فیلتر هوا است که می تواند 99.97 درصد ذرات معلق در هوا را که اندازه آنها مساوی یا بزرگتر از 0.3 میکرون است را حذف کند.

فیلتر hepa

این ذرات ریز می توانند برای سلامتی انسان مضر باشند، بنابراین فیلترهای HEPA اغلب در مکان هایی که هوای پاک مهم است مانند بیمارستان ها، اتاق های تمیز و خانه ها استفاده می شود.


چگونه فیلترها به تمیزی هوا کمک می کنند

عملکرد دستگاه های تصفیه هوا حول فرآیند فیلتراسیون متمرکز است. آنها از یک یا چند فیلتر برای جذب ذرات کوچک مانند گرد و غبار، گرده و باکتری ها استفاده می کنند و هوای تمیز را به داخل اتاق باز می کنند.

علاوه بر این، تصفیه‌کننده‌های هوا مجهز به فیلترهای کربن فعال به طور موثر بو، گازها و مواد شیمیایی مانند VOCs را کاهش می‌دهند که می‌توانند اثرات نامطلوبی بر سلامتی داشته باشند.

فیلتر های سه گانه تصفیه هوا شیائومی

فیلتر و نمایشگر فیلتر تصفیه هوا شیائومی پرو

برای محافظت بیشتر در برابر بیماری‌های موجود در هوا، تصفیه‌کننده‌های هوای دارای فیلتر HEPA می‌توانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را جذب کنند و احتمال سرماخوردگی و آنفولانزا را به حداقل برسانند.

متداول ترین دستگاه های تصفیه هوا برای خانه ها، تصفیه کننده های هوای فیلتردار هستند. این دستگاه‌ها هوا را از فیلتر عبور می‌دهند و آلاینده‌ها را قبل از گردش هوای پاک به داخل اتاق جدا و جدا می‌کنند.


دستگاه تصفیه هوای فیلتر دار یا مرطوب کننده؟

برخی از دستگاه های تصفیه هوا دارای ویژگی مرطوب کنندگی هستند که غبار بسیار ریز را در هوا منتشر می کند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که این ویژگی مزایای مشابه فیلتر HEPA را ندارد. در واقع، فیلترهای هوا با مرطوب کننده‌ها ممکن است در صورت عدم نگهداری مناسب، خطراتی برای سلامتی ایجاد کنند که منجر به بیماری‌هایی مانند پنومونیت حساسیت مفرط می‌شود. تعویض منظم فیلتر برای اطمینان از ایمنی و کارایی دستگاه های تصفیه هوا حیاتی است.


مزایای استفاده از دستگاه تصفیه هوا چیست؟

 1. برای افراد مبتلا به آلرژی، آسم و بیماری‌های تنفسی دارند نقش حیاتی دار:. آنها می توانند به کاهش خطر عفونت های تنفسی و افزایش کیفیت کلی زندگی افراد حساس به آلاینده های موجود در هوا کمک کنند.
 2. کاهش گرد و خاک: دستگاه تصفیه هوا ممکن است میزان ذرات گرد و غبار را که معمولاً اندازه آنها 5 میکرون یا کمتر است، در محدوده اکثر تصفیه کننده های هوای HEPA کاهش دهد.
 3. بهبود سلامت تنفسی: با به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض آلاینده های موجود در هوا، تصفیه کننده های هوا می توانند به پیشگیری از عفونت های تنفسی و ارتقای سلامت کلی تنفسی کمک کنند.
 4. افزایش کیفیت خواب: با حذف مواد حساسیت‌زا و محرک‌هایی که می‌توانند خواب را مختل کنند، تصفیه‌کننده‌های هوا می‌توانند به خواب آرام‌تری کمک کنند.
 5. ذرات معلق (PMs). پاک کننده های هوا HEPA با CADR کافی می توانند غلظت PM2.5 داخلی (ذرات کوچکتر) را به طور متوسط 50٪ یا بیشتر کاهش دهند.
 6. ویروس ها برخی از تصفیه کننده های هوا می توانند ذرات موجود در هوا حاوی ویروس را کاهش دهند. به گفته EPA، برای انجام این کار، باید بتواند ذرات بسیار ریز بین 0.1 تا 1 میکرون را حذف کند. تولیدکنندگان این را به عنوان یک کارایی حذف ذرات گزارش می‌کنند (به عنوان مثال، «99.9 درصد از ذرات کوچک به اندازه 0.1 um [یا میکرون] را حذف می‌کند» در سال 2022، یکی از اولین گزارش‌ها از حذف غلظت SARS-CoV-2 موجود در هوا منتشر شد. (محیط بیمارستان با استفاده از فیلتراسیون هوا و استریلیزاسیون UV).

فواید استفاده از دستگاه تصفیه هوا


نکاتی درباره استفاده از دستگاه تصفیه هوا

 1. برای حفظ کارایی دستگاه تصفیه هوا، فیلترها را مرتباً تمیز یا تعویض کنید.
 2. دستگاه تصفیه هوا را در محل مناسب، ترجیحاً در مرکز اتاق و روی یک سطح صاف قرار دهید.
 3. برای صرفه جویی در مصرف انرژی، دستگاه تصفیه هوا را در سرعت پایین روشن نگه دارید.
 4. زمانی که دستگاه تصفیه هوا روشن است درها و پنجره ها را بسته نگه دارید تا از ورود آلاینده های بیرون به داخل اتاق جلوگیری کنید.
 5. برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه تلاش بیشتری انجام دهید، مانند جاروبرقی منظم.
 6. تصفیه‌کننده هوا را به‌طور مرتب تمیز کنید: گرد و غبار و زباله‌ها می‌توانند در قسمت بیرونی دستگاه تصفیه هوا جمع شوند و بر عملکرد آن تأثیر بگذارند. دستگاه را مرتباً با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

چه نکاتی را در خرید دستگاه فیلتر هوا رعایت کنیم؟

 • توصیه می شود مدل های بدون رطوبت ساز داخلی را در اولویت قرار دهید و فیلترها را به طور مکرر، ترجیحاً هر سه ماه یکبار تعویض کنید.
 • امتیاز MERV را در نظر بگیرید که نشان می دهد فیلتر چقدر ذرات را به دام می اندازد. فیلترهای خانگی به طور کلی دارای امتیاز 1 تا 13 هستند که اعداد بالاتر نشان دهنده کارایی بیشتر است.
 • نوع فیلتر را در نظر بگیرید، مانند فایبرگلاس یکبار مصرف، پلیسه دار یکبار مصرف یا الکترواستاتیک یکبار مصرف.
 • اندازه فیلتر را در نظر بگیرید که باید با ابعاد سیستم HVAC شما مطابقت داشته باشد.
 • دفعات تعویض فیلتر را در نظر بگیرید که بسته به نوع فیلتر و میزان آلودگی هوای خانه شما متفاوت است.
 • درجه صدای فیلتر هوا را در نظر بگیرید، به خصوص اگر در اتاق خواب نصب شود.
 • ویژگی های اضافی مانند اتصال Wi-Fi، رتبه بندی ستاره انرژی در نظر بگیرید.

در نهایت، اگر قصد خرید دستگاه تصفیه هوا را دارید، رتبه بندی های ACH (تغییر هوا در ساعت) و CADR (نرخ تحویل هوای پاک) را در نظر بگیرید که نشان دهنده اثربخشی تصفیه کننده در حذف آلاینده ها از هوا است.

 

 


سوالات متداول درباره دستگاه تصفیه هوا

در ادامه با ما همراه باشید.


آیا دستگاه تصفیه هوا دود را از بین می برد؟

دستگاه های تصفیه هوا نقش مهمی در به حداقل رساندن میزان دود در داخل خانه دارند. با استفاده از فیلترها، آنها به طور موثر ذرات دود را هنگام گردش هوا در آنها جذب می کنند. فیلترهای HEPA، به طور خاص، در به دام انداختن ذرات کوچک به اندازه 0.3 میکرون بسیار موثر هستند.

یکی از منابع مورد اعتماد مطالعه نشان داد که دستگاه های تصفیه هوا برای حذف نیکوتین از هوای داخل خانه کار چندانی انجام نمی دهند. تحقیقات دیگر نشان داد که تصفیه‌کننده‌های هوای HEPA می‌توانند ذرات دود موجود در هوا را کاهش دهند، اما نیکوتین غیر ذره‌ای یا سایر اجزای گازی دود را کاهش نمی‌دهند.

این باعث می‌شود که تصفیه‌کننده‌های هوا در هنگام دود کوتاه مدت داخلی ناشی از آتش‌سوزی‌های چشم‌انداز مفید باشند، اما برای محافظت از اثرات نامطلوب دود تنباکو، چه اولیه و چه ثانویه، کاملاً مؤثر نیستند.

ترک سیگار در خانه ها و خودروها بر فیلتر هوا ارجحیت دارد. اما اگر این امکان در خانه وجود ندارد، فیلتر هوای HEPA ممکن است ذرات دود را کاهش دهد و مداخله ای بهتر از هیچ باشد.


آیا دستگاه تصفیه هوا به حذف گرد و غبار کمک می کند؟

بله، دستگاه های تصفیه هوا با فیلتر HEPA ذرات آلوده کننده از جمله گرد و غبار را از هوا به دام می اندازند. اگرچه این روشی برای از بین بردن کامل گرد و غبار نیست، اما به حذف ذرات موجود در هوا که ممکن است استنشاق کنید کمک می کند.


آیا دستگاه تصفیه هوا به به افرادی که آلرژی دارند کمک می کند؟

دستگاه های تصفیه هوا HEPA قابلیت فیلتر کردن گرده، گرد و غبار و سایر آلاینده های موجود در هوا را دارند. این درمان نهایی برای همه آلرژی ها نیست، اما ممکن است به آلرژن های فیزیکی که معمولا در هوا یافت می شود کمک کند.

author-avatar

درباره مهدی نجاری

من مهدی نجاری هستم متولد سال 1369. با تاسیس سایت فروشگاهی می مالز در سال 1389 شروع به فعالیت در زمینه طراحی سایت، بهینه سازی و سئو سایت و نوشتن محتوا کردم. رشته دانشگاهی من مترجمی زبان انگلیسی بود و به من در رسیدن به اهداف یادگیری در زمینه دیجیتال مارکتینگ کمک کرد. اکنون پروژه های مختلف سئو سایت و نویسندگی را به اتمام رسانده ام و یا در حال انجام هستند. در ضمن وب سایت شخصی خودم رو می تونید در پایین مشاهده کنید. https://kabodseo.ir/

دیدگاهتان را بنویسید