بلاگ, تکنولوژی و لوازم دیجیتال

آیا دوربین های امنیتی هک می شوند؟ + راهکارهای ایمنی

آیا دوربین های امنیتی شیائومی امن هستند؟

دوربین های امنیتی شیائومی، در حالی که عموما قابل اعتماد هستند، به دلیل باگ ها و آسیب پذیری ها با نگرانی های امنیتی مواجه شده اند. برای افزایش ایمنی آنها، بهترین شیوه‌ها مانند رمزهای عبور قوی، به‌روزرسانی‌های میان‌افزار، و دسترسی امن به شبکه را دنبال کنید. بررسی منظم سیستم عامل و ادغام دقیق با دستگاه های خانه هوشمند خطرات را کاهش می دهد.


شواهدی در مورد مشکلات دوربین های امنیتی شیائومی

دوربین‌های امنیتی شیائومی با مشکلات امنیتی بالقوه، از جمله باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌هایی که می‌توانند منجر به دسترسی غیرمجاز شوند، همراه شده‌اند.

به عنوان مثال، یک اشکال باعث شد برخی از دوربین های شیائومی تصاویر را از خانه افراد تصادفی پخش کنند، اگرچه شیائومی اعلام کرده است که این در شرایط بسیار نادری رخ داده است و به طور فعال در حال کار بر روی رفع آن است.

علاوه بر این، گزارش‌هایی از هک‌ها و نگرانی‌های بالقوه حفظ حریم خصوصی مرتبط با دوربین‌های امنیتی هوشمند شیائومی وجود دارد.


روش های ارتقا ایمنی دوربین های مداربسته نظارتی شیائومی

برای افزایش ایمنی دوربین‌های امنیتی شیائومی، توصیه می‌شود بهترین روش‌ها را برای ایمن‌سازی دستگاه‌های اینترنت اشیا، مانند استفاده از رمزهای عبور قوی و منحصربه‌فرد، به‌روزرسانی نگه‌داشتن سیستم عامل، و اطمینان از اینکه دستگاه‌ها فقط در یک شبکه امن در دسترس هستند، دنبال کنید.

بررسی منظم برای ارتقاء سیستم عامل و احتیاط در مورد ادغام دوربین ها با سایر دستگاه های خانه هوشمند نیز می تواند به کاهش خطرات امنیتی بالقوه کمک کند.

در ادامه با جزیات بیشتری شرح می دهیم:

  • گذرواژه‌های قوی و احراز هویت: از رمزهای عبور قوی و منحصربه‌فرد برای حساب شیائومی و شبکه Wi-Fi که دوربین را به آن متصل می‌کنید استفاده کنید. از استفاده از رمزهای عبور به راحتی حدس زده یا استفاده مجدد از رمزهای عبور در حساب های مختلف خودداری کنید. برای افزودن یک لایه حفاظتی اضافی، هر زمان ممکن است احراز هویت دو مرحله ای (2FA) را فعال کنید.
  • به روز رسانی منظم سیستم عامل: سیستم عامل دوربین امنیتی شیائومی خود را به روز نگه دارید. به‌روزرسانی‌های میان‌افزار اغلب شامل وصله‌های امنیتی هستند که آسیب‌پذیری‌هایی را که هکرها می‌توانند از آنها سوءاستفاده کنند، برطرف می‌کنند.
  • تغییر تنظیمات پیش‌فرض: هنگام تنظیم دوربین امنیتی شیائومی، نام‌های کاربری، رمز عبور یا تنظیمات شبکه پیش‌فرض را تغییر دهید.
  • غیرفعال کردن دسترسی از راه دور مگر در موارد ضروری: اگر نیازی به دسترسی از راه دور به دوربین امنیتی خود ندارید، ویژگی های دسترسی از راه دور را غیرفعال کنید.
  • ایجاد یک شبکه Wi-Fi جداگانه برای دستگاه های IoT: ایجاد یک شبکه Wi-Fi جداگانه برای دستگاه های IoT خود، مانند دوربین های امنیتی، بلندگوهای هوشمند، و سایر لوازم متصل را در نظر بگیرید.
  • نظارت بر فعالیت های مشکوک: به طور منظم گزارش های فعالیت و سابقه ضبط دوربین امنیتی خود را بررسی کنید. اگر متوجه فعالیت غیرمعمول، مانند ضبط از مکان‌ها یا زمان‌های ناآشنا، یا تغییر تنظیمات دوربین شدید، می‌تواند نشانه‌ای از هک احتمالی باشد.
  • از پروتکل های رمزگذاری قوی استفاده کنید: مطمئن شوید که شبکه Wi-Fi شما از پروتکل های رمزگذاری قوی مانند WPA2 یا WPA3 استفاده می کند. این به محافظت از اتصال شما در برابر استراق سمع و دسترسی غیرمجاز کمک می کند.
  • در مورد اشتراک‌گذاری دسترسی محتاط باشید: در مورد افرادی که به فیلم‌های دوربین امنیتی خود اجازه دسترسی می‌دهید، انتخابی باشید.
  • استفاده از فایروال یا سیستم تشخیص نفوذ (IDS): یک فایروال یا IDS روی روتر خود نصب کنید تا ترافیک شبکه را کنترل کرده و تلاش های مخرب برای دسترسی به دوربین امنیتی یا سایر دستگاه ها را مسدود کنید.
  • به طور منظم از فیلم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید: در صورتی که دوربین به خطر بیفتد یا فیلم حذف شود، به طور منظم از فیلم های دوربین امنیتی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.
author-avatar

درباره مهدی نجاری

من مهدی نجاری هستم متولد سال 1369. با تاسیس سایت فروشگاهی می مالز در سال 1389 شروع به فعالیت در زمینه طراحی سایت، بهینه سازی و سئو سایت و نوشتن محتوا کردم. رشته دانشگاهی من مترجمی زبان انگلیسی بود و به من در رسیدن به اهداف یادگیری در زمینه دیجیتال مارکتینگ کمک کرد. اکنون پروژه های مختلف سئو سایت و نویسندگی را به اتمام رسانده ام و یا در حال انجام هستند. در ضمن وب سایت شخصی خودم رو می تونید در پایین مشاهده کنید. https://kabodseo.ir/

دیدگاهتان را بنویسید